Pelvik Konjesyon Sendromu

"Beni Türk hekimIerine emanet ediniz." (M.Kemal Atatürk)

Pelvik Konjesyon Sendromu Nedir?


Pelvik ağrı, günümüzde kadınların “Kadın Hastalıkları ve Doğum” uzmanlarına başvuru sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Devamı

Hastalığın Oluşum Mekanizması


Hastalığın gelişimine sebep olan neden; gebelik, şişmanlık vb. çeşitli sebeplerle karın içinde bulunan ve kadın genital organlarının kanını toplayan toplardamarların varisleşmesidir.

Devamı

PKS sebepleri nelerdir?


PKS oluşumuna neden olan sebepler arasında özellikle karın ve genital bölge ile ilgili toplardamarlarda pıhtılaşmalar ve tıkanıklıklar, karın içi basınç artışına sebep olabilecek şişmanlık, gebelik, sürekli ağırlık...

Devamı

Şikayetler


PKS hastalarında genelde nedeni başka sebeplerle açıklanamayan, adet döneminden etkilenmeyen, cinsel ilişki ile şiddetlenebilen alt karın ve kasık ağrısı mevcuttur.

Devamı

Muayene Bulguları


Hastaların fizik muayene bulguları çok belirgin değildir. Hastalarda alt karın bölgesine bastırmakla ağrı oluşabilir veya dolgunluk hissedilebilir. Hastaların bir kısmında kasık, genital bölge ve uyluk iç kısım, kalça gibi normalde ...

Devamı

Tanı Yöntemleri


Şüphelenilen hastalarda tanı için yapılması gereken ilk basamak tetkik doppler (renkli) ultrasonografi olmalıdır. Hastaların hem pelvik bölgeleri hem de bacakları toplardamarlar açısından renkli ultrason ile detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Devamı

PKS Tedavisi


Tedavide kullanılabilecek bir takım ilaçlar mevcuttur. Hormon dengesini kuracak bir takım ilaçlar hastalığın ilerleme hızını azaltabilir ve bazen ilerlemeyi durdurabilirler. Bununla birlikte pelvik ağrının geçirilmesi için çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilmektedir.

Devamı