• 7/24 Hastanemize Ulaşın
  • Hastane Randevu : 0212 919 60 00

Variste Girişimsel Tedavi

Variste Girişimsel Tedavi

Ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?
Ameliyatsız tedavi yöntemleri termal ve nontermal (ısı kullanan ve kullanmayan) olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılabilir. Termal yöntemler radyofrekans ve lazer ablasyon yöntemleri iken nontermal yöntemler ise klasik köpük (skleroterapi) ve yeni nesil yapıştırıcı (glue) yöntemleridir.

Endovenöz Lazer (EVLA) ve Radyofrekans (RF) Ablasyon Uygulamaları Nasıl Yapılmaktadır?
Her iki uygulama da ameliyathanede yapılır. Sedasyon + lokal anestezi veya spinal anestezi (belden uyuşturularak) tercih edilir. EVLA ve RF ablasyon yönteminde bilek veya diz hizasından Safena Magna toplardamarına, ultrason kılavuzluğunda girilerek damar içine lazer/RF fiberi yerleştirilir. Bu fiberin yeri ultrason ile teyit edildikten sonra damar çevresine boydan boya lokal anestezi uygulanır. Lazer/RF fiberi geri çekilerek tüm damar lazer/RF enerjisi verilerek kapatılır. Kapatılan damar vücut tarafından gittikçe küçültülerek yok edilir .

Variste Endovenöz Tedavi

Nontermal Yöntemlerin Özellikleri Nelerdir?
Nontermal tekniklerde de termal yöntemlerde olduğu işlem yapılacak ana toplardamara, ultrason eşliğinde bilek veya diz bölgesinden bir katater yerleştirilir ve kataterin yeri ultrason ile teyit edilir. Termal yöntemlerden farklı olarak nontermal yöntemlerde damar çevresine anestezi vermek gerekmemektedir. Skleroterapi adını verdiğimiz klasik köpük yönteminde damarın içine köpük sklerozan madde, yapştırıcı yöntemlerde ise yeni nesil yapıştırıcı ilaçlar verilerek damar çeperlerinin yapışarak kapanması sağlanır.

 

 

Variste Endovenöz Tedavi

Enbdovenöz Tekniklerinin Klasik Cerrahiye Üstünlükleri Nelerdir?
• Hastada herhangi bir kesi ve yara izi olmaz, sadece bir iğne girişi olur
• Girişim sonrası klasik yönteme oranla daha ağrısızdır
• Hastalar aynı gün yürüyebilirler.
• Hastalar, normal hayatlarına daha kısa sürede dönerler
• Nontermal yöntemlerde ısı da olmadığı için, termal yöntemlere oranla iyileşme çok daha hızlı ve girişim sonrası şikayetler çok daha azdır.

Endovenöz Tekniklerde Hastane ve İyileşme Süreci Nasıldır?
Hasta, işlemin yapılacağı sabah hastaneye gelmekte ve işlemden 3-5 saat sonra taburcu olmaktadır. İşlem, standart şartlarda her bir bacak için 20-30 dk kadar sürmektedir ve ya yüzeysel bir genel anestezi (sedasyon) veya lokal anestezi ile yapılmaktadır. . İşlemden hemen sonra hastalar yürütülmektedir.

Termal yöntemlerde ısının etkisine bağlı olarak 1-2 gün işlem hattı boyunca hafif bir yanma, sızlama şikayeti olabilir.

Nontermal yöntemlerde işlem sonrasında hemen hiç şikayet görülmemektedir.

Her iki yöntemde de iyileşme sürecini hızlandırmak için 1 ay boyunca uygun basınç be boyutta varis çorabı ile ilaç tedavisi düzenlenmelidir.

Variste Endovenöz Tedavi

Etiketler: variste endovenöz tedavi,  lazerle varis tedavisi, radyofrekansla varis tedavisi, yapıştırıcı ile varis tedavisi, köpükle varis tedavisi, skleroterapi, kopük tedavisi, lokal anestezi, endovenöz tedavi, endovenöz ablasyon, ultrason, doppler